< Predchádzajúca novinka
17.03.2019 16:08

Zimná Kalokagatia 2019 v prostredí Vysokých Tatier

V športovom areáli FIS na Štrbskom Plese a na svahu Interski sa v dňoch 12. až 13. marca 2019 uskutočnil 9. ročník Zimnej Kalokagatie, športových súťaží žiakov základných škôl z celého Slovenska.


Žiaci súťažili v behu na lyžiach, v zjazdovom lyžovaní, biatlone, snowboarde a  v ukážkovom športe - akrobatickom lyžovaní. Vyhlasovateľmi tohto najvýznamnejšieho žiackeho športového podujatia na Slovensku boli Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Slovenská asociácia športu na školách, Slovenský olympijský výbor a Kalokagatia na Slovensku.  Spoluorganizátorom biatlonových súťaží bol Slovenský zväz biatlonu, kde hlavnú úlohu zohrával Ondrej Kosztolányi spolu so svojím organizačným tímom a už tradične aj rozhodcovia z Vyhní. Súťaží sa zúčastnili nielen žiaci zo slovenských škôl, ale aj z Ruska.

Náš tím vyštartoval na súťaže prvého dňa, ktoré začínali už napoludnie, neplánovane až o 9:00 hod. Dôvodom bolo ochorenie hlavného trénera žiakov Ľ. Lepeňa, ktorý v deň odchodu ochorel. Deťom však radosť z pobytu v Tatrách bola dopriata a  10 minút pred nástrelom prvej súťaže auto s našimi žiakmi- pretekármi zásluhou Júliusa Štefanku,ktorý si narýchlo dokázal vybaviť v práci voľno dorazilo do areálu FIS.

Prvou súťažou boli spoločné preteky biatlonistov a bežcov na lyžiach tzv. Cross-Country Cross (XCX), ktorý zahŕňal beh na lyžiach klasickou a voľnou technikou, terénne nerovnosti a stanovenú disciplínu (hod loptičkou alebo 2 x výstrel zo vzduchovky na terč). V kategórii najmladších žiakov obsadil šieste miesto Samuel Štefanka z 11 štartujúcich. Mladší žiaci štartovali dvadsiati, najlepší bol na dvanástom mieste Michal Štefanka, trinásty bol Radoslav Repiský, šestnásty Juraj Glezgo, osemnásty Andrej Durčák a hneď za ním Adam Halvoník. V prvej súťaži dňa najlepšie obstála Klára Lepeňová, ktorá medzi dvadsiatymi mladšími žiačkami obsadila ôsme miesto. 

Po neskorom obede v hoteli TOLIAR, následnom ubytovaní a krátkom oddychu súťaže pokračovali opäť spoločnou súťažou bežcov na lyžiach a biatlonistov, a to šprintom klasickou technikou. Preteky pod umelým osvetlením vo večerných hodinách boli atraktívne nielen pre divákov, ale i našich pretekárov. Aj napriek tomu, že naši vyhnianski žiaci nemajú zatiaľ klasickú techniku „v krvi“ a veľa ju netrénovali, boli odhodlaní zabojovať o čo najlepšie umiestnenia aj so „špecialistami“ na túto disciplínu a techniku. Po viacerých rozbehoch sa najlepšie umiestnil Michal Štefanka, ktorý sa ako jediný z našich žiakov prepracoval do semifinále. Blízko k nemu mala aj Klára Lepeňová, ktorá však z postupového miesta nepríjemne spadla pri zjazde z kopca pred cieľovou rovinkou (skončila nakoniec dvadsiata druhá zo štyridsaťštyri mladších žiačok), či Samuel Štefanka, ktorému tesne unikol postup na základe dosiahnutého času (umiestnil sa na trinástom mieste z tridsaťjeden najmladších žiakov). Z tridsiatich štyroch  mladších žiakov skončil na 9. mieste Michal Štefanka, trinásty bol Andrej Durčák, dvadsiaty Radoslav Repiský, dvadsiaty štvrtý Juraj Glezgo a hneď za ním skončil Adam Halvoník.  

Až večer pred deviatou hodinou sme sa konečne dostali po vyčerpávajúcom dni do hotela na večeru.

Na druhý deň, opäť so štartom napoludnie, čakala našich žiakov záverečná disciplína súťaží- hromadný  štart dvojčlenných štafiet. Na štart v kategórii mladších žiakov sa postavilo 12 štafiet, z toho tri naše.  Najbližšie k medaile bola štafeta Andrej Durčák a Michal Štefanka. Andrej s bezchybnou streľbou po dobíjaní priviedol štafetu po prvom úseku na siedmom mieste. Štafeta v zložení Radoslav Repiský a Adam Halvoník bola v tom čase šiesta a štafeta Samuel Štefanka a Juraj Glezgo ôsma. Michal Štefanka vďaka výbornému behu posunul našu štafetu zo siedmeho na tretie miesto. Avšak na základe jeho štyroch streleckých nepresností bolo štafete pripočítaných 20 s a štafeta klesla na konečné štvrté miesto. K vytúženého umiestneniu na stupni víťazov im chýbalo necelých 5 sekúnd. Štafeta Radoslav Repiský, Adam Halvoník (obaja bezchybné druhé streľby) nakoniec skončila šiesta a vekom najmladšia štafeta Samuel Štefanka, Juraj Glezgo siedma. Klára Lepeňová, vzhľadom na skutočnosť, že bola z Vyhní jedinou pretekárkou, štartovala v štafete so žiačkou z Banskej Bystrice. Klára na prvom úseku po výbornej prvej streľbe dokonca viedla, nakoniec odovzdávala ako tretia. Kolegyni v štafete sa však až tak nedarilo, a tak nakoniec dievčenská štafeta skončila na šiestom mieste.

Ako zhrnúť tieto tri súťaže? Grécke slovo kalokagatia vyjadruje antický ideál spojenia krásneho tela s ušľachtilým duchom. Stupne víťazov nám tentokrát dopriate neboli. Naši žiaci však odovzdali všetko, čo v nich bolo, čo mali natrénované. Reprezentovali našu školu, Klub biatlonu i našu dedinu. Prajeme našim žiakom, aby sa pozitívne rozvíjali nielen po športovej stránke, ale i  v iných aspektoch ich osobností.